Whole 30

Whole 30 a cukrovka

Whole 30 a cukrovka
Kupujte co nejméně průmyslově upravené potraviny. Nejlepší z farmy, z volného chovu a v bio kvalitě. Maso, uzeniny, ryby, mořské plody všeho druhu. Vhodné je konzumovat také vejce všeho druhu.

 

Proč jsem se vůbec rozhodla to zkusit?

O tomto programu jsem slyšela již dříve, ale nikdy mě to nelákalo. Teď je to přibližně 9 měsíců, co jím nízkosacharidově a nepřišel mi to zas takový rozdíl. Po dočtení knížky Svoboda v jídle jednou provždy jsem si řekla, proč to vlastně nezkusit. Je to 30 dní a je možné, že přijdu zas na něco, co mému tělu nedělá dobře.

Začala jsem v polovině srpna, skončila v polovině září. Na začátku jsem píchala 7 jednotek dlouhodobého inzulínu, kolem 4 jednotek krátkodobého.

Prvních 20 dní se toho moc nezměnilo (snížila jsem sice oba inzulíny, ale nepatrně). Až později jsem najednou snižovala jednotku po jednotce, až jsem došla k 1 jednotce dlouhodobého a cca 1,5 – 2,5 jednotky krátkodobého inzulínu. Jen málokdy moje glykémie šla nad 6 mmol/l. Pohybovala se většinou ve správných hodnotách a to 4 – 5,5 mmol/l. Hypoglykémii jsem neměla za celou dobu ani jednou (nemívám je sice často, ale i tak to beru jako velké pozitivum) a ani výkyvy nahoru se nekonaly. Nemohu říci, jestli se mi zlepšil spánek či pleť. Nikdy jsem ani s jedním neměla velký problém. Za to nehty se mi přestaly lámat! Což se mi zatím povedlo poprvé v životě. Kaloricky jsem jedla odhadem podobně, možná spíš více než předtím, takže určitě jsem měla dostatek všech živin i kalorií.  Nešla jsem do toho z vidinou zhubnutí, ale paradoxně jsem i 2 kila zhubla.

Začala jsem více o jídle přemýšlet. To byl také jeden z důvodů, proč jsem se Whole30 rozhodla zkusit. Měla jsem pocit, že jsem jedla spíše lowcarb dortíky, pečiva, pizzy atd, ale vlastně ne “opravdové jídlo”. Často jsem pak i měla na něco chuť jen proto, že jsem neměla dostatečně velkou snídani. To po Whole30 vše zmizelo a dám si to opravdu jen občas a ne jako zvyk.

Měla jsem výhodu, že jsem měla čas si jídlo připravovat a většinou i jíst doma, což ne každý může, ale i krabičky se zvládnou v pohodě "</p